MEHÂMMÜ'L-FUKAHA

MEHÂMMÜ'L-FUKAHA

Kitap Kodu: KYH-217
Stok Durumu:
Stokta var
İndirimli Fiyat: 28.00TL40.00TL
0 yorum  

İslamî ilimler alanında hâlâ neşredilmeyen çok sayıda el yazması metin bulunmaktadır. Bunlar genellikle literatüre katkısının zayıf olduğu düşüncesiyle araştırmacılar tarafından kütüphane raflarına terk edilmiş eserlerdir. Bu intiba kısmen hakikati yansıtıyor olabilir. Fakat bu durum Osmanlı döneminin İslamî ilimler bakımından yerinin tespiti gibi uzun zamandan beri cevabını bekleyen soruya verilecek cevabı geciktirmektedir. Osmanlı dönemine âit çok sayıda ilgi bekleyen yazma eser bulunmaktadır. Bunlar hakkında çalışmaların gecikmesi Osmanlı dönemi ile ilgili ‘büyük resmi’ görmemizi tehir etmektedir.

İslam Medeniyetinin çeşitli alanlarında erken dönemden itibaren tabakat türü eserler yazılmıştır. Bu çerçevede sahâbe, tâbii, fakih, şâir, sanatkâr vs. için yazılmış tabakat eserlerinden bahsedilebilir. Fakat tabakat geleneği sadece yukarıda bahsi geçen ayrımlarla sınırlı kalmamıştır. Zamanla alfabetik tertipli eserlerle de karşılaşılmaya başlanmıştır.

Fıkıh alanında da iki çeşit tabakattan bahsedilebilir. Bunlardan birincisi fukahâ biyografilerini içine alan fukahâ tabakâtıdır. Bunlar genellikle belirli bir mezhebe mensup fakihleri içine alırlar. Diğeri ise “fıkhî istidlal türlerini tanımlayarak tasnif eden” eserlerdir. Bunlar ise “tabakâtu’l-muctehidîn, tabakâtu’l-fukahâ” gibi başlıklarla literatürde yer almaktadır. Osmanlı Dönemi bu iki türden tabakatlara sahip bir dönemdir.

Mehmet Kâmî Efendi hakkında onun bir divan şairi olması sebebiyle çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Fakat fıkıh alanındaki eserleri ile ilgili henüz bir çalışma mevcut değildir. Kitabın II. bölümünde yer alacağı üzere onun sadece tabakat alanında değil, edebu'l-kâdî ve fetava alanında da eserleri mevcuttur.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            Ä°yi

DoÄŸrulama kodunu giriniz: